Blog
31.03.2021

25 minut intenzivního pracovního tempa – jak zůstat koncentrovaný

Nedaří se vám udržet pozornost a stále utíkáte od úkolů a povinností? Známe jednoduchý nástroj, který vám pomůže – technika Pomodoro. Jedná se o metodu řízení času, kterou vyvinul Francesco Cirillo na konci 80. let. Tato technika využívá časovač k rozdělení práce na intervaly dlouhé 25 minut, oddělené krátkými přestávkami. Jeden celý interval je známý jako Pomodoro, což právě v italštině znamená „rajče“. A proč zrovna rajče? Název vznikl podle známého kuchyňského časovače ve tvaru rajčete, který Cirillo používal jakožto student univerzity.

 

Pracujte online s námi!

 

Tady je původní postup v 6 krocích:

 

  • Rozhodněte se, jaký úkol chcete splnit

  • Nastavte časovač na 25 minut

  • Pracujte bez kontrolování telefonu nebo e-mailu, dokud časovač nezazvoní

  • Po celých 25 minutách si dejte 5 minutovou přestávku

  • Po 4 těchto Pomodoro cyklech si udělejte delší přestávku – asi 30 minut

  • Resetujte celý cyklus

 

Fáze plánování, sledování, zaznamenávání, zpracování a vyhodnocení jsou pro tuto techniku zcela zásadní. Ve fázi plánování totiž dáváte úkolům prioritu tak, že všechny urgentní úkoly zapisujete do seznamu „Dokončit dnes“. To vám pomůže odhadnout dané úsilí, které všechny úkoly dohromady vyžadují. Po dokončení intervalu jednoho Pomodora vždy odškrtnete hotové úkoly, což zvyšuje pocit dosaženého úspěchu a poskytuje syrová data pro následné sebepozorování a zlepšování. Budete tak průběžně vědět o kolik jste časové úsili podhodnotili, nebo kde jste naopak očekávali větší nápor.

 

Cirillo má radu v případě, pokud vás někdo vyrušuje – třeba kolega. Pokud je to možné, zkuste následující: informujte ho, že na něčem pracujete a domluvte si s ním jednoduše čas na pozdější promluvu. Na tohle myslete ideálně dopředu, abyste tomu rovnou předešli.

 

Spojení s kolegy odkukoliv.

Other posts

More posts
Kontakt

Kontakt